ptáci na tahu 2026

9 dní Švédsko a Dánsko


Den 4

Den 4 ještě nenastal, ale už teď se máte na co těšit :-)


Den 3

Malmo a Kodaň

Na tento den jsme se rozhodli zažít něco speciálního a přitom pro severské země tak tradičního - vydali jsme se do sauny. Ale ne do sauny ledajaké, ale do sauny, která je postavena na mole a místo ochlazovacího jezírka se využívá moře. Je to skvělý zážitek -  vyhřát se v teple a pak tradá do moře, které mělo necelých 18 stupňů. Ale protože tento komplex je strikně se zákazem focení, tak tentokrát bez fotek.

Na oběd jsme vyrazili do tržnice - jedná se o úžasně zrekonstruovaný prostor, kde si své pravé k snědku najde snad opravdu každý. My se rozhodli pro ryby (přírodní losos z Faer s fenyklem a bramborem a dva druhy uzeného lososa, brambory a salát. Naprosto boží. A jako zákusek zmrzlina - jahoda a pistáciová z pražených pistácií - takovou pistáciovou bych chtěl jednou umět.

Tato ranní anabáze nám přidala dalších 6,7 km na kolech.

Po obědě do auta a tradá přes Ostersundský most do Dánska.

Cesta přes most a tunelem je neuvěřitlný zážitek - nejdřív se jede 7 kilometů po mostě uprostřed moře a pak najednou most na ostrůvku skončí a dalších 5 km se jede tunelem, kde máte nad hlavou hrooooozně moc vody. Hroznej a skvělej pocit zároveň.

Díky Kodani se musím omluvit Praze a její dopraní špičce - jeli jsme 2,6 km víc jak 46 minut. To bych byl rychlejší i pěšky :-)

Parkoviště bylo kousek od hotelu a rozhodnutí, že si z hotelu dojdeme ještě pro Bromíky aby nezůstávaly v autě se zvrhlo v dalších 10,5 km na kolech, tentokrát po centru Kodaně, kolem Tivoli parku, kolem kanálů, přes cyklomost a zpátky do hotelu.

Z hotelu na večeři do italské restaurace l’Appetito. Skvělé Vitello Tonnato a 3 druhy Bruschetty, kde asi nejvíc překvapila kombinace s tapenádou. Jen ten vrchní byl nějakej divnej. Nebejt skvělejch recenzí, asi bych na jídelní lístek nečekal těch 12 minut.

Pro šťouraly:

  • autem jsme ujeli 42 km

  • na kole jsme ujeli 17,2 km a další 3 km jsme ušli pěšky


Den 2

Cesta lodí z Lubecku do Malmö a Malmö na kole

Naloďovat jsme se začali 8 minut po půlnoci v nadmořské výšce 0 metrů nad mořem. Nechtěl jsem tomu věřit, ale za 30 minut už bylo auto na lodi a my v kajutě (měli jsme příplatkovou bez paland :-)

Noční plavba z Lubecku do Malmö trvá 9 a půl hodiny a dá se relaivně dobře prospat.

Ráno nás na moři přivítal krásný den, větrnné elektrárny, Ostersundský most a racci.

Vylodění z lodi a následná cesta do hotelu trvala necelých 20 minut.

V hotelu jsme popadli bromíky a vyrazili poznávat krásy Malmö na kolech.

Malmö je relativně malé město, díky poloze u mořestále profukuje, díky rovinaté krajině se většina lidí pohybuje na kolech, všude jsou cyklostezky, cyklopřejezdy, všichni řidiči dávají cyklistům přednost - prostě cykloráj. Navíc byla neděle a (snad) všichni obyvatelé Malmö vyrazili na pláže

Architektura je kombinací původních hrázděných domů s moderními zajímavými bytovými domy a ve městě je i jeden 50ti patrový “mrakodrap”.

My jsme projížďku zvolili jako kombinaci výhledů a architektury. Potkali jsme už zmíněný mrakodrap, krásné bydlení na hausbotech, rozhodně nesměl chybět maják, …

A samozřejmě jsme objevovali gastronomii. Nechali jsme si doporučit AI a rozhodně to nebylo špatné. Oběd v restauraci Spoonery (chilli) a večeře v bistu Fyski Business, kde jsme krom rybí polévky konečně potkali místní specialitu - rakmäcka - obložený chlebíček s krevetou, kterých bylo tolik, že přes ně nebyl chlebíček ani vidět.

a o jídle rozhodně nelze říct, že by nebylo báječné

Pro šťouraly:

  • autem jsme ujeli 17 km

  • na kole jsme ujeli 19,46 km a dalších 8,5 km jsme ušli pěšky



Den 1

První den byl původně plánován jako Přeprava z bodu A (Praha) do bodu B (Lubeck), kde navazovalo nalodění se na trajekt a noční plavba do Malmö.

Cestou byla otevřená možnost zůčastnit se prohlídky Gigafactory Tesla Berlín s účastí Tesla Optimus Prime. Byli jsme na “čekačce” = pokud by někdo ze zaplacených klientů nedorazil, byli jsme druhý pár v pořadí. Nakonec jsme, kvůli zácpě na dálnici před Berlínem, nedorazili včas ani my :-)

Protože jsme do Lubecku dorazili moc brzo, vydali jsme se na prohlídku do nedalekého Niendorfu, kde proběhlo první setkání s mořem, první rybí večeře a první západ slunce nad mořem - všecny “zážitky” jsou zadokumentovány ve fotogalerii z prvního dne.

Pak jsme se přesunuli zpátky do Lubecku, kde jsme čekali 3 hodiny na nalodění. Čas na nalodění jsme si krátili sledováním filmu Dva papeži - pokud jste neviděli, tak vřele doporučujeme

Pro šťouraly:

  • ujeli jsme 721 km

  • nabili jsme 85 kw (celkem za 1.030 Kč) ve třech zastávkách, na nabíječkách jsme strávili celkem 50 minut

  • auto při nalodění mělo 60% baterky